W grudniu 2024 roku przedsiębiorcy zyskali możliwość skorzystania z nowego narzędzia wspierającego działalność gospodarczą – wakacji składkowych ZUS. To rozwiązanie pozwala na zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za wybrany miesiąc w każdym roku kalendarzowym. Sprawdź, kto może skorzystać z tego udogodnienia i jakie kroki należy podjąć, by uzyskać ulgę.
Czym są wakacje składkowe?
Wakacje składkowe to nowa forma wsparcia dla mikroprzedsiębiorców, która pozwala na zwolnienie z opłacania składek ZUS na ubezpieczenia społeczne za jeden miesiąc w roku. Obejmuje ona:
• składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe,
• dobrowolne ubezpieczenie chorobowe,
• składki na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.
Jednocześnie przedsiębiorca musi nadal opłacać składkę zdrowotną, która nie podlega zwolnieniu.
Wakacje składkowe dotyczą wyłącznie składek na ubezpieczenia samego przedsiębiorcy. Nie obejmują składek za pracowników ani osoby współpracujące.
Dla kogo wakacje składkowe?
Z ulgi mogą skorzystać przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą oraz mikroprzedsiębiorcy, którzy spełniają wszystkie warunki:
• zatrudniają maksymalnie 9 osób
– w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku podlegają do ubezpieczeń społecznych w ramach działalności gospodarczej i zgłaszali do ubezpieczeń nie więcej niż 9 osób ( pracowników, zleceniobiorców, osoby współpracujące, bez osób pobierających zasiłek macierzyński oraz przebywających na urlopie wychowawczym lub bezpłatnym)
• są zarejestrowani w CEIDG jako jednoosobowa działalność gospodarcza lub wspólnik spółki cywilnej,
• nie przekraczają przychodu 2 mln EURO
– w ostatnich 2 latach kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku nie osiągnęli przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, lub w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku, osiągnęli roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro (według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP w ostatnim dniu roboczym roku kalendarzowego poprzedzającego rok złożenia wniosku);
- nie świadczy pracy na rzecz swojego byłego bądź obecnego pracodawcy w tym samym zakresie
– w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku oraz w roku złożenia wniosku wykonywał usługi na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego w roku rozpoczęcia działalności gospodarczej, lub w poprzednim roku wykonywał na umowie o pracę czynności wchodzące w zakres działalności gospodarczej, np. data założenia działalności to 2022 rok, sprawdzamy czy mieliśmy zawartą umowę o pracę w 2021 i 2022 roku i czy dal tego samego pracodawcy nie świadczymy usług w ramach działalności w 2023 i 2024r.
- nie korzystają z ‘ulgi na start’
- nie wykorzystali limitu pomocy de minimis 300 tys EURO (limit na 2024 r)
– limit należy sprawdzić na stronie www.sudop.uokik.gov.pl i musi obejmował łącznie 3 minione lata czyli np. składając wniosek 30.11.2024 należy uwzględnić udzieloną pomoc de minimis od 30.11.2021 do 30.11.2024 włącznie
UWAGA! Do limitu włącza się również skorzystanie z jednorazowj amortyzacji w wysokości do 50 tys EUR rocznie, która może nie być uwzględniona na podaej stronie jeśli przy okazji korzystania z jednorazowej amortyzacji nie wystąpiłeś do urzędu o stosowne zaświadczenie
UWAGA! Do limitu włącza się otrzymaną pomoc przez podmioty powiązane
Jak złożyć wniosek przez PUE ZUS? Instrukcja krok po kroku
Zaloguj się na PUE ZUS na konto płatnika pod linkiem: https://www.zus.pl/ezus/logowanie
W menu po lewej stronie klikamy USŁUGI Katalog usług elektronicznych oraz wyszukujemy wniosek RWS
Po wybraniu WNIOSEK, w kolejnym kroku automatycznie wypełnią się wymagane dane płatnika. Możesz wpisać swój nr telefonu do kontaktu ZUS
W kolejnym kroku, pole miesiąca zostanie wypełnione automatycznie, ze względu na to że jest to ostatni miesiąc, którego wniosek może dotyczyć.
Sprawdź swój limit pomocy de minimis na stronie www.sudop.uokik.gov.pl. Jeśli nie korzystałeś z pomocy de minimis zaznacz odpowiedni przycisk i przejdź dalej
Jeśli korzystałeś z pomocy, klikając opcję ‘korzystałem z pomocy’ wybierz sposób w jaki potwierdzisz otrzymaną pomoc. Uzupełnij oświadczenie:
Lub dodaj zaświadczenia na końcu wniosku jako załącznik:
Wypełniając wniosek musisz wiedzieć jaki jest Twój status przedsiębiorcy. Tylko mikroprzedsiębiorca może skorzystać z wakacji składkowych. Jeśli nim jesteś, zaznacz odpowiedni guzik oraz wpisz swój kod PKD (możesz wyszukać pod linkiem https://www.biznes.gov.pl/pl/wyszukiwarka-firm/)
Odpowiedz na pytania dotyczące podmiotów powiązanych.
Jeśli na któreś pytanie odpowiedź jest twierdząca, musisz uzupełnić dane tych podmiotów oraz łączną wartość uzyskanej pomocy de minimis przez te podmioty. Dane te również znajdzież na stronie www.sudop.uokik.gov.pl
Kolejny krok służy do weryfikacji pomocy de minimis w przypadku przekształecenia, połączenia czy podziały przedsiębiorcy.
Jeśli w którymś punkcie odpowiedź jesr twierdząca, naelży wpisać dane podmiotu sprzed zmian oraz jego uzyskaną pomoc de minimis.
Przedostatnim krokiem jest określenie przedmiotu prowadzonej działalności dotyczącej rybołówstwa oraz rolnictwa.
W ostatnim kroku możesz dołączyć zaświadczenie o otrzymanej pomocy de minimis. Jeśli nie posiadasz załącznika, należy kliknąć w guzik ‘podpisz i wyślij’ oraz autoryzować wniosek w wybrany przez siebie sposób.
FAQ – Najczęściej zadawane pytania
- Czy wakacje od ZUS zwalniają od całości składek?
Zwolnienie obejmuje wyłącznie składki społeczne przedsiębiorcy wraz z ubezpieczeniem chorobowym i Funduszem Pracy. Nie obejmują składki zdrowotnej oraz składek ZUS za pracowników i osoby współpracujące
- Czy wakacje składkowe są jednorazowe?
Z wakacji składkowych możesz skorzystać raz w danym roku, co oznacza że w 2024 możesz skorzystać za miesiąc grudzień, natomiast w 2025 r za dowolny miesiąc.
- Kiedy nie zapłacę składek jeśli składam wniosek o zwolnienie za grudzień 2024?
Składek społecznych nie zapłacisz w styczniu 2025. Zwolnienie dotyczy składek grudniowych, które płatne są do 20 stycznia.
- Rozliczam się ryczałtem, czy mogę skorzystać z wakacji składkowych?
Tak, z “wakacji od ZUS” można skorzystać niezależnie od formy opodatkowania: skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany, karta podatkowa.
- Czy wakacje składkowe wpłyną na wysokość emerytury lub zasiłków?
Nie, korzystanie z wakacji składkowych nie obniży emerytury ani świadczeń, takich jak zasiłek chorobowy czy macierzyński. Składki za miesiąc objęty ulgą zostaną pokryte z budżetu państwa, co oznacza, że nadal będą zaliczane do okresów składkowych i podstawy wyliczania świadczeń.
- Czy podczas wakacji składkowych można prowadzić działalność i wystawiać faktury?
Tak, korzystając z wakacji składkowych, przedsiębiorca może bez przeszkód prowadzić swoją działalność gospodarczą, osiągać przychody i wystawiać faktury.
- Czy konieczne jest zawieszenie działalności, aby skorzystać z wakacji składkowych?
Nie, korzystanie z wakacji składkowych nie wymaga zawieszenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorca może normalnie prowadzić firmę i generować przychody.
- Opłacam podniesioną podstawę składek społecznych, czy mogę złożyć wniosek o wakacje składkowe?
Nie, wakacje od ZUS pokrywają jedynie kwotę minimalnej składki społecznej, jaką musi płacić przedsiębiorca.
Jeśli złożysz wniosek o wakacje od ZUS podstawa wymiaru składek zostanie
zredukowana w miesiącu korzystania z „wakacji składkowych” do wysokości
właściwej dla minimalnych składek.
Uwaga! Nie możesz pokryć różnicy pomiędzy wysokością składki minimalnej a
składką podniesioną.
- Czy są jakieś minusy wakacji składkowych?
Minusem zwolnienia ze składek społecznych jest wyższy podatek. Składki społeczne obniżają podstawę opodatkowania w dacie ich zapłaty, więc jeśli tej zapłaty nie będzie, nie będzie można ich zaliczyć w koszty uzyskania przychodu czy odliczyć od przychodu.
- Czy zwolnienie z opłacania składek będzie stanowiło dla mnie przychód do opodatkowania?
Nie, dofinansowanie w ramach wakacji od ZUS jest zwolnione z podatku PIT.
- Kiedy złożyć wniosek w 2025 roku?
Wniosek w przyszłym roku możesz złożyć w dowolnym momencie. Przeanalizuj czy w ciągu roku nie będziesz przechodził ze składek preferencyjnych na wysoki ZUS. Wtedy dobrze poczekać aż będziesz opłacać wyższe składki aby wartość zwolnienia była wyższa.
- Czy mogę skorzystać z wakacji składkowych jeśli wystawiam faktury dla byłego pracodawcy?
Aby skorzystać z wakacji składkowych, należy zwrócić uwagę na dwie kluczowe kwestie:
Charakter świadczonych usług i zakres obowiązków –
Jeżeli usługi wykonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej są tożsame z zakresem obowiązków wynikających z wcześniejszej umowy o pracę z tym pracodawcą, ulga nie będzie dostępna. Natomiast jeśli zakres tych obowiązków się różni, możesz skorzystać z wakacji składkowych.
Definicja byłego pracodawcy –
Byłym pracodawcą, na potrzeby wakacji składkowych, jest firma, w której byłeś zatrudniony w roku rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w roku poprzedzającym jej rozpoczęcie. Jeśli w roku złożenia wniosku lub w poprzednim, świadczyłeś usługi na rzecz takiego pracodawcy w ramach działalności gospodarczej i były one tożsame z wcześniejszymi obowiązkami, nie możesz skorzystać z ulgi.